FRODO - príbeh platničkára

Pridané: 16.04.2020

Frodo – 3,5 roka (dňa 25.8.2015)


Príznaky: Približne 1 mesiac pred potvrdením prolapsu platničky sme boli u veterinára, pretože Frodík mal stuhnutú šiju a ťažko sa mu hýbalo hlavičkou. Veterinár skonštatoval, že pravdepodobne bude „seknutý“. Pre istotu však nenasadil lieky proti bolesti pre prípad, že ak by mal porušenú platničku, aby si pohybom ešte viac neublížil. Ubehlo pár dní a Frodík bol znova v poriadku. Skákal, behal, lietal – proste ako každý buldoček, ktorý len tak neposedí.
Prišiel však týždeň, ktorý viac menej preležal, nemal náladu na hranie. Vtedy som to pripisovala zmene počasia, nakoľko sa ochladilo. Koncom týždňa /v nedeľu/ začal reagovať bolestivo na dotyk na zadnej labke a v oblasti krku. V pondelok v noci som ho našla ležiaceho na boku v bolestivom kŕči, mal zrýchlené dýchanie a silné zášklby v oblasti hrudníka. Po mojej skúsenosti s touto diagnózou s inými psíkmi som neváhala, nechcela som nič podceniť. Potom veci nabrali rýchly spád: telefonát na kliniku Jaggy, naloženie do auta a cesta plná strachu a obáv.
Na klinike: Tak ako to býva aj u ľudí, akonáhle sme prišli na kliniku, mala som zdravého a veselého psíka. Avšak na základe neurologického vyšetrenia pani doktorka predsa len skonštatovala, že je nutná hospitalizácia, keďže Frodík mal problém s otáčaním hlavičky do strán. Ráno ho čakalo vyšetrenie MRI, ktoré potvrdilo už len to, čo sme tušili. Bohužiaľ diagnóza znela: „C3/4 – extruze meziobratlové plotýnky, C4/5 – mírna protruze meziobratlové plotýnky, L7/S1 – protruze meziobratlové plotýnky so stredne ťažkou kompresí nervových koreňov.“ Frodíka už ani len neprebrali z narkózy, po telefonickej konzultácii s MVDr. Tomekom sme sa zhodli na okamžitej operácii s tým, že po 6 týždňoch nás bude čakať ďalšia operácia.
Domáce liečenie: Samozrejme pred príchodom maróda domov sme museli celý byt prispôsobiť jeho potrebám – zmeniť ho na takpovediac bezbariérový a bezprekážkový. Museli sme zamedziť skákaniu na sedačku a zo sedačky, misky sme umiestnili do primeranej výšky, aby nemusel skláňať hlavičku, čakalo nás cvičenie niekoľkokrát denne, ktoré sa Frodíkovi, ale vôbec nepáčilo a masáže, ktoré si naozaj užíva. Prechádzky musia byť teraz krátke, minimálne 6 týždňov sa nesmie hrať a blázniť sa s inými psíkmi. Na naše šťastie druhá operácia momentálne nie je nutná, ale máme doživotný zákaz dlhých túr, chodenia po schodoch a skákania. Celý život budeme žiť s Frodíkom s určitými obmedzeniami, ale najdôležitejšie je, že je tu stále s nami.


Takto to bolo pred skoro piatimi rokmi. Ďalšiu operáciu, ktorá mala nasledovať o pár týždňov sa nám darilo oddiaľovať opatrnosťou, dôslednosťou, životosprávou a v neposlednom rade aj magnetoterapiou. Samozrejme za ten čas sme prešli párkrát malými recidívami. Tie sme našťastie ustáli prísnym kľudovým režimom. Až do osudného pondelka, kedy Frodík začal krívať striedavo na obe zadné labky. Najprv sme si mysleli, že sa presilil na prechádzke, pretože on nemôže ísť štandardne rovno po lesných cestičkách. ON milý pánko "platničkár" proste musí odbehovať zo strany na stranu ako maďarská vyžla.

Stav sa však po pár dňoch len zhoršoval, pridalo sa kňučanie, nervozita.... a už sme začali chápať asi prečo. Obavy a strach sa vrátili. S malou dušičkou (keďže bola zrovna Biela sobota) sme teda zavolali do Neurovetu v Trenčíne a opísali situáciu. Dali nám termín na MRI - magnetickú rezonanciu, nariadili maximálny kľudový režim a lieky proti bolesti.

Deň D prišiel, všetci na klinike boli veľmi milí a aj napriek tomu, že náš pánko "platničkár" štandardne (ako tomu bolo aj prvýkrat) tam vpálil ako tankista, zatancoval "brejkdens" a tváril sa, že svet je zrazu gombička, nás nevysmiali ani nevyhodili. Pán doktor ho pekne popozeral, popočúval, vyšetril a odprevadil na MRI. No a výsledok? Vyskočená platnička (presne tá nešťastná L7/S1), ktorú treba kompletne vybrať a následne vložiť implantát.

Operácia, keďže je náročnejšia a komplikovanejšia nás čaká 23.4.2020. Dovtedy to musíme zvládnuť na liekoch proti bolesti.

Tak nám labkoši a priatelia držte všetky palce, labky a päste.

A hlavne.... OPATRUJTE SA!!!Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2019 - 2022 © buldocek.sk