OSINA

Pridané: 29.06.2020

Zákerné osiny ohrozujú našich štvornohých kamarátov!



Psíkov trápia v tomto období okrem bĺch, kliešťov a rôznych parazitov aj zákerné osiny. Ide o časť stebla lúčnych tráv zakončených háčikom. Človek sa ich ľahko zbaví, ale štvornohého kamaráta môže pekne potrápiť.

 

Práve s prípadmi zabodnutej osiny sa teraz veterinári stretávajú pomerne často. Osina je ostrá ako ihla a cez kožu sa do tela zvieraťa dostane veľmi ľahko. Najčastejším miestom vpichu je koža v medziprstí na labkách. Ale v zásade sa osina môže dostať aj do ktoréhokoľvek telesného otvoru - konečníku, močovej trubice, do nosa alebo ucha.

 

Osina v podkoží medzi prstami nie je spočiatku vôbec vidieť a ani zviera pri jej zapichnutí nejaví žiadne známky bolesti. Po niekoľkých dňoch sa však postihnuté miesto zapáli, objaví sa hnisavá hrčka, ktorú si pes intenzívne oblizuje.

 

Ak má psík v nasledujúcej dobe šťastie, hrčka sama praskne a osina z nej samovoľne vypadne. Väčšinou však zostane v podkožnom tkanive a vďaka svojmu tvaru sa posúva v podkoží stále hlbšie.

 

Keď si majiteľ psíka rozlízaného miesta nevšimne alebo celú situáciu podcení, môžu vzniknúť celkom zložité komplikácie. Pri neustálom pohybe nôh sa osina za pár dní posunie aj niekoľko desiatok centimetrov od pôvodného miesta vpichu. To spôsobuje zvieraťu bolesť, hnisavé zápaly, čo sa lieči zdĺhavo a ťažko.

 

Liečba nie je jednoduchá. Keď je osina už hlboko, je nutné postihnuté miesto klasicky operovať a osinu vybrať. Znamená to, že zviera musí prejsť predoperačným vyšetrením a potom narkózou, kedy sa osina vyberie. Ešte niekoľko dní potom dochádza na preväzy. Vzhľadom k veľkosti osiny a jej "cestovateľským" sklonom sa mnohokrát musí aj zložito hľadať. To prináša ďalšie komplikácie.

 

Pozor na ušká! Hlavne naše buldočkovské radary!


Osina sa celkom často dostáva do vonkajšieho zvukovodu psa, čo sa prejavuje zmenou správania zvieraťa. Pes na prechádzke alebo po nej začne intenzívne trepať hlavou, narieka a labkou si škriabe ucho.


V takom prípade nie je vhodné sa snažiť ucho vyčistiť, ale naopak hneď vyhľadať pomoc veterinárneho lekára. V prípade osiny pri čistení ušnice by ste ju ešte hlbšie zatlačili a perforovali bubienok.

 

Ako predísť problémom?

 

Najlepším riešením je prevencia.


 - Predovšetkým by ste sa mali vyhýbať miestam, kde je suchá a odkvitnutá tráva.

 - Po návrate z prechádzky pozorne prehľadajte psíkovi hlavne medziprstie a ohrozené časti psieho tela.
 - Osina väčšinou zostáva nejakú dobu zabodnutá v koži a je teda šanca ju nájsť a odstrániť.
 - Veľmi dôležitá je tiež starostlivosť o srsť na labkách a dôkladné oholenie chĺpkov z medziprstia.



 

Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2019 - 2024 © buldocek.sk