PROLAPS PLATNIČKY

Pridané: 16.04.2020

PROLAPS PLATNIČKY/VÝHŘEZ PLOTÝNKY       RTG snímok platničky

 

V poslednom období sa doslova roztrhlo vrece s buldočkami s prolapsom platničky (vyhřezlá plotýnka). Mnohí ľudia zúfalo prosia o pomoc a o rady na facebooku. Niekedy žiaľ vyhľadajú odbornú pomoc príliš neskoro, alebo aj pomoc vyhľadajú, avšak u veterinára, ktorý sa nešpecializuje na neurológiu. Vzhľadom k zvýšenému počtu otázok k tejto problematike, sme sa rozhodli vytvoriť príspevok s albumom, ktorý bude obsahovať rôzne informácie, či už z vlastných skúseností alebo z konzultácií s inými ľuďmi. V albume nájdete prípady psíkov, ktorí si touto problematikou prešli. Získate tu informácie o počiatočných príznakoch, priebehu, prípadnej operácii a následnej rehabilitácii, no v neposlednom rade aj o prevencii. Nejedná sa o odborný príspevok, ale o jednoduché rady a vysvetlenie.

 

UPOZORNENIE!!! Ak má Váš psík príznaky, ktoré spomíname, neznamená to, že má nutne túto diagnózu, ale určite netreba nič podceňovať a treba vyhľadať odbornú pomoc !!!

 

 

PRÍZNAKY: (podľa opisu tých, ktorí to zažili).

- Psík si pri chôdzi občas sadá, niekedy sa nevie postaviť na zadné nožičky. Motá ho zo strany na stranu. Nie je ochotný pohybovať sa.

- Nevie otáčať hlavičkou, alebo len do určitej miery. Ťažko sa skláňa k miske. Tras, zášklby

v hrudníku.

- Únava, prejavy bolesti, niekedy psík od bolesti plače. Plače pri zdvíhaní na ruky.

- Porucha močenia a vyprázdňovania

- Neochota skákať

- Bolesť a slabosť v zadných nohách (neistota v stoji alebo počas chôdze)

- Utiahnutosť

- Svalové kŕče v zadnej časti tela alebo krku

- Zhrbený chrbát alebo šija s napätými svalmi

- Znížená chuť do jedla a úroveň aktivity

 

 

ČO ROBIŤ?:

1. Psíka držať v kľudovom režime, bez pohybu a okamžite vyhľadať veterinára!

2. Okamžite dať urobiť neurologické vyšetrenie. RTG nemusí odhaliť prolaps (výhřez).

3. Treba podstúpiť kontrastné vyšetrenie – myelografiu, počítačovú tomografiu - CT alebo

magnetickú rezonanciu MRI. Na základe jedného z týchto vyšetrení neurológ ľahko určí, či sa jedná o túto, alebo inú diagnózu. Ale vie ju stanoviť!!!

4. Čím skôr vyhľadáte odborníka, tým priaznivejšia je prognóza liečby.

 

 

ČO BY SA NEMALO STÁVAŤ:

1. Nečakať, že to samé prejde!

2. Psík by nemal dostať injekciu proti bolesti. Pri tejto diagnóze, to môže mať fatálne následky.

Prestane mať bolesti a robí pohyby, ktoré mu môžu prerušiť miechu. Pokiaľ je injekcia na utíšenie bolesti nutná, treba dbať na kľudový režim!!!

3. Bez lekárskeho vyšetrenia neaplikovať Dornovu metódu, bankovanie, masáže a podobne.

Skúsení terapeuti Dornovej metódy vás okamžite pošlú na vyšetrenie k spolupracujúcemu

veterinárovi a až na základe jeho odporučení psíka ošetria. Bohužiaľ sú aj takí, čo sa na to

podujmú a spôsobia nezvratné poškodenia. Pes s týmito problémami nepatrí do rúk neskúseného terapeuta, ani keď vám ho odporučí kamarát/ka, ale zásadne do rúk veterinárneho lekára.

 

 

OCHORENIE MEDZISTAVCOVÝCH PLATNIČIEK

 

 

Funkcia medzistavcovej platničky je tlmenie nárazov pri ohýbaní a kompresií stavcov. Platnička sa skladá z dvoch častí: nucleus pulposus – z mäkkej, rôsolovitej časti a z pevnej obálky z väziva - annulus fibrosus.

Existujú dva typy poškodení medzistavcových platničiek, ktoré pôsobia na miechu:

 

Hansen typ I – postihuje hlavne krátkonohé plemená psovs dlhým telom, ako sú jazvečík, corgi, pekinský palácový psík, lhasa apso a ich krížence. Tieto plemená majú narušený vývoj chrupavky v dlhých kostiach, čoho dôsledkom majú skrátené končatiny. Prichádza u nich ku mineralizácii želatínového centra platničky. Pri skoku, páde, prudkom otočení a pod. tento tuhý materiál ľahko pretrhne väzivový obal a natlačí miechu do chrbticového kanálu. Jazvečíky majú mnohonásobne vyššie riziko poškodenia platničky ako iné plemená, u mačiek je tento problém zriedkavý.

Hansen typ II – ide o pomalší, chronický priebeh ochorenia. Klinické príznaky závisia od stupňa utlačenia miechy a lokalizácie poškodenej platničky. Pri postihnutí krčnej chrbtice sú psi extrémne bolestiví, nehýbu krkom, krk je často stuhnutý a agresívne reagujú aj pri miernej manipulácii. Dôsledkom útlaku dýchacích dráh môže dôjsť až ku smrti. Najčastejšie býva platnička vyskočená v oblasti konca hrudnej a začiatku bedrovej chrbtice. Príznaky

môžu byť od miernych (nekľud, nespavosť), až po najvážnejšie – krívanie, neschopnosť postaviť sa, ale aj úplná paralýza bez citlivosti panvových končatín. Pri paralýze je veľmi dôležité odstrániť útlak miechy v časovom horizonte tzv. „golden hours“ (8 – 12 hodín od postihnutia), aby pes neostal natrvalo postihnutý.

Diagnostika

RTG v prípade poškodenia platničky má malú vypovedaciu hodnotu. Dokáže len vylúčiť niektoré ochorenia a zlomeniny. Myelogram je v tomto prípade ako diagnostická metóda vhodnejší, ale ani on nemusí zachytiť všetky zmeny na mieche. Lepšia diagnostická metóda je CT a najsenzitívnejšia MRI.

 

 

OPERÁCIA vs. DORNOVA METÓDA

 

 

Operácia je cca 2 hodinový zákrok, kde už je zahrnuté vyšetrenie MRI. Po zákroku ostáva psík na klinike približne 4 až 7 dní, záleží od samotného zotavenia sa. Na klinike začínajú so psíkom rehabilitovať, cvičiť a vykonávať masáže, s ktorými treba pokračovať aj po prepustení do domáceho liečenia. Veterinár by vás mal riadne poučiť a názorne vám tieto cviky predviesť, prípadne dať k dispozícii DVD s cvičeniami a masážami. Odporúča sa aj hydroterapia, fyzioterapia, prípadne Dornova metóda. Všetky tieto možnosti treba konzultovať s veterinárom.

Dornova metóda je veľmi jemná manuálna terapia, pomocou ktorej sa posunuté stavce a kĺby jemným tlakom palca alebo celej ruky uvádzajú do správnej polohy. Nepoužívajú sa žiadne prudké, trhavé a násilné pohyby, preto nedochádza k poškodeniu šliach, väzív alebo svalov. V porovnaní s inými metódami naprávania, pri Dornovej metóde sa nesmie prekročiť prah bolesti. Základným predpokladom úspechu Dornovej metódy je aktívna spolupráca zvieraťa pri ošetrovaní. Pohybom končatín a dodržaním presnej techniky sa pri naprávaní do správnej polohy obchádza svalová ochrana. Keďže pri terapii je potrebná aktívna spolupráca zvieraťa, nie je možné ju robiť v sedácii. Výnimkou sú život ohrozujúce stavy, kedy sa terapia robí zásadne pod dozorom veterinárneho lekára. Tu však musíme pripomenúť, že treba byť naozaj veľmi opatrný. Dornova metóda dokáže pomocť, ale aj ublížiť. Akútne a hlavne bolestivé stavy sa nemôžu riešiť týmto typom terapie a už vôbec nie za pomoci rôznych sedatív a pod.!!! Taktiež si treba správne vybrať terapeuta DM, najlepšie so statusom "Doporučený terapeut". Bolestivé a akútne stavy nepatria do rúk začiatočníka, nech máte akékoľvek odporúčania od známych a kamarátov. Zoznam terapeutov pre Slovensko a Českú republiku nájdete na stránkach Dornova metoda zvířata, v sekcii Doporučení terapeuti.

 

 

 

REHABILITÁCIA:

1. Nakoľko prvé týždne po operácii nesmie mať psík veľa pohybu, je dôležité niekoľko krát

za deň cvičiť špeciálne cviky na posilnenie svalstva (vysvetlí veterinár) a robiť strečing.

2. Niekoľko krát za deň masírovať svalstvo v oblasti chrbtice a na nožičkách. Tieto masáže je

vhodné robiť jeden krát denne aj po zotavení.

3. Odporúča sa aj fyzioterapia.

 

PREVENCIA: (neznamená, že sa to psíkovi nikdy nestane, ale určite sa mu odľahčí chrbtica).

1. V prvom rade je veľmi dôležité nosiť postroj /kšíri/. Obojok pri ťahaní veľmi zaťažuje krčné

stavce a tým napomáha k ich opotrebeniu a poškodeniu.

2. Psík by nikdy nemal chodiť po schodoch, hlavne nie smerom dolu. Takisto obmedziť skákanie hlavne smerom nadol. Pri náraze totiž celá váha tela tlačí na krčné stavce, ktoré tento tlak musia znášať dennodenne. Pre predstavu: stavce = domino sa pri skoku nadol zosunú smerom na krk a tlačia na seba.

3. Nosenie a dvíhanie psíkov v polohe bábätka. Jednou rukou psíka držíte za hrudník, pričom ruku máte vloženú medzi prednými labkami a druhú ruku vsuniete pod psíka pozdĺž brucha, pričom ruku máte vloženú medzi zadnými labkami. Chrbtica by mala byť vždy v rovine.

4. Misky by mali byť na podložke, alebo na stojane v takej výške, aby psík nemusel zohýbať hlavu.

5. Správna životospráva – kvalita stravy pre udržanie optimálneho zdravia je tiež veľmi dôležitým faktorom. Neprekrmovať a zamedziť nadváhe psíkov – príjem vs. výdaj.

6. Pravidelná “údržba” tela psíka Dornovou metódou podľa potreby 1-4x ročne. U starších psíkov časjtešie, u mladších menej často. Platí hlavne pre športujúce psi (aglity, dogfreesbee, dogdancing, dogtreking a pod.), nízkonohé psi jazvečíkového a buldočkovitého typu.

7. Pred športovou aktivitou je potrebné psíka zahriať a “rozcvičiť”, predíde sa tak zbytočným

problémom a úrazom.

 

 

Zatiaľ máme veľmi dobré skúsenosti s veterinárnou klinikou JAGGY v Brne (MVDr. Paušová). Psíkom zo Slovenska by sme odporučili veterinárnu kliniku NEUROVET v Trenčíne (MVDr. Paluš) a kliniku SIBRA v Bratislave.Kliniky sú vybavené diagnostickou technikou.

 

Orientačné ceny vyšetrení a zákrokov:

 - vyšetrenie MRI stojí cca 450 eur

 - operácia platničiek stojí cca 1.300 až 2.500 eur vrátane vyšetrenia MRI (cená závisí od  rozsahu poškodenia platničiek, nutnosti aplikácie titánových diskov a pod.)

 

 

Budeme radi, ak sa s nami podelíte o Vaše skúsenosti s inými veterinárnymi klinikami, či už na Slovensku alebo v Čechách.

 

 

Dúfame, že Vám tieto informácie budú nápomocné.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2019 - 2024 © buldocek.sk