Niečo z histórie

Pridané: 03.04.2022

francúzsky buldoček história minulosťDnešná podoba francúzskeho buldočka pochádza z 19. storočia. Avšak názov "buldog" sa objavuje už v 17. storočí. 

Ku podivu náš malý Francúz je v skutočnosti Angličan so značne krvavou minulosťou. Pôvodne totiž boli buldoci v Anglicku používaný pre "bullbaiting", v preklade býčie zápasy. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, títo psi boli anatomicky predurčený k tomu, aby sa do býka pevne zakusli a uštvali ho na smrť. Dozadu ustupujúci nos a zahnutá spodná čeľusť im umožňovala zakusnúť sa a voľne dýchať. Vďaka vráskam a záhybom na tvári im mohla krv štvaných býkov voľne stekať a preto im nebránila vo výhľade.

Neskôr ich ľudia začali využívať aj na psie zápasy, ktoré boli v roku 1858 anglickým parlamentom chvaľabohu zakázané.

V tom čase už ale v Anglicku prebiehala hospodárska kríza a prinútila robotníkov odísť do Francúzska, kde si vzali aj svojich "buldogov". 

Takzvaný pid dog si veľmi rýchlo podmanil srdcia Francúzov. Veľký záujem o toto plemeno prejavila aj vyššia šľachta najmä pre svoj komický zovňajšok, ale aj pre jeho skvelé schopnosti pri vyháňaní jazvecov, líšiek, podkanov a iných škodcov. 

V roku 1880 bol vo Francúzsku založený prvý "Spolok chovateľov buldogov".Za priblíženie buldoga k našej krajine "vďačíme" nemecko-francúzskej vojne v roku 1870. V tom čase sa istý Max Hartenstein v priebehu obliehania zdržiaval v Paríži, kde si všimol tieto roztomilé psíky s netopierími ušami. Keďže bol veľkým milovníkom psov a taktiež aj chovateľom, doviezol si pár jedincov do Nemecka. Dokonca jeho najväčším úspechom bolo víťazstvo jeho sučky "Patrice Plavia" na Svetovej výstave v roku 1913. Neskôr bola táto sučka vyhlásená za "najkrajšieho buldočka na kontinente".


Slávna "Patrice Plavia" 

francúzsky buldoček história minulosť

  


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2019 - 2024 © buldocek.sk